Na jakiej wysokości zamontować markizę?

Odpowiedź na to pytanie najlepiej zobrazuje poniższa grafika: kąt pochyłu markizy

Jak markiza wytrzyma na słońcu?

Tak by było, gdyby był to zwykły materiał. Markizy Tramonto mają zastosowane poszycie ze specjalnej tkaniny poliestrowej pokrytej lakierem oraz impregnatem. Tak zabezpieczone tkaniny nie płowieją i nie odbarwiają się, są odporne na rozerwanie, odbijają szkodliwe promieniowania UV, zatrzymują promieniowanie słoneczne i nie przepuszczają wody (nie pełnią jednak funkcji parasola od deszczu).

Taka markiza trochę waży. Czy montaż można wykonać samodzielnie?

Solidnie wykonana Markiza jest ciężka. Ta najpopularniejsza, o wymiarach 500 × 300 cm, waży około 50 kg. Dlatego, choć można ją zamontować samodzielnie, radzimy poprosić o pomoc przeszkolonego specjalistę z doświadczeniem, by montaż był wykonany solidnie, a konstrukcja stabilna i bezpieczna. Montaż powinny wykonywać co najmniej dwie osoby.

"Jak poradzić sobie z brudem? Jak w bezpieczny sposób czyścić materiał markizy?

Tkaninę można zmywać wodą z delikatnymi środkami do prania lub specjalnie przygotowanym roztworem z płatków mydlanych (stężenie 5%, temperatura wody około 30˚). Uwaga! Markizy nie można zwijać, dopóki całkowicie nie wyschnie.

Czy markiza chroni przed deszczem?

Markiza jest przede wszystkim osłoną przeciwsłoneczną, ale może być zastosowana , również w ograniczonym zakresie podczas opadów deszczu. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji poliestrowych tkanin do markiz zabezpieczonych impregnatem, zwiększono odporność na zabrudzenia oraz krople deszczu.

Czy markizę trzeba szczególnie konserwować, oliwić, dokręcać śruby?

Markizy, ze względu na ciągłe obciążenia powodowane przez wiatr, trzeba regularnie sprawdzać: czy śruby się nie poluzowały, czy nic nie skrzypi, czy nic się nie ułamało. Wszystkie elementy ruchome, takie jak przeguby ramion naciągowych, prowadnice boczne, wymagają regularnego smarowania.

Czy markiza powinna się wysuwać na całą długość tarasu?

Wyciąg, czyli długość markizy od ściany budynku do jej krawędzi trzeba dopasować do jej szerokości: długość powinna być o 0,5 m mniejsza od szerokości – to wymóg konstrukcyjny. Markiza musi być stabilna, poszycie odpowiednio naciągnięte, a całość nie może zagrażać bezpieczeństwu, dlatego wymaga się, by markizy miały odpowiednią konstrukcję dostosowaną do szerokości.